ALLAHUMME SALLI ALA MUHAMMED VE ALI MUHAMMED VE ACCIL FERACEHUM

ALLAHUMME SALLI ALA MUHAMMED VE ALI MUHAMMED VE ACCIL FERACEHUM

Image


  oku ey evlenek kardeşim

  Paylaş
  avatar
  kimsesiz
  Misafir

  oku ey evlenek kardeşim

  Mesaj tarafından kimsesiz Bir Ptsi Ara. 31, 2007 7:18 pm

  Gülüşü Yaralı:
  *** SORU ***
  Ali Çankırılı

  Ben yirmi yaşında üniversite öğrencisi bir gencim. Size bir sıkıntımı anlatmak istiyorum. Ben dininin gereklerini yapmaya çalışan bir gencim, fakat cinsel arzu ve isteklerime bir türlü hâkim olamıyorum. Dışarıda gördüğüm manzaralar (açıklık-saçıklık) zihnimi fazlasıyla meşgul ediyor. Ne ders çalışabiliyorum ne de başka bir şey yapabiliyorum. Kendime hâkim olamıyorum. Ne yapacağımı bilemiyorum. Dışarı çıksan olmuyor, çıkmasan olmuyor.

  Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Her an her saniye bu gibi şeyleri düşünüyorum. Hâl böyle olunca hiçbir şeyden zevk almaz hale geldim. Ne olur bana yardım edin.

  *** CEVAP ***

  BAHSETTİĞİN SORUN, cinsiyet hormonları çalışan her gencin hatta yetişkinin yaşadığı bir sorun günümüzde. Öncelikle şunu kabul etmemiz gerekiyor: Karşımızda bizi rahatsız eden manzaraların ne kadar doğru olmadığını düşünsek bile, o manzaraları değişterebilecek bir durumda da değiliz. Dolayısıyla bu konuda kendimiz tedbir almak durumundayız.

  Peygamber Efendimiz’in, senin durumunda olan gençlere yaptığı ilk tavsiye, eğer güçleri yetiyorsa evlenmeleridir. Burada güçten kasıt, daha ziyade maddi yeterlilik ve bir ev geçindirebilecek bir kazanca sahip olmadır. Ama senin gibi üniversite öğrencilerinin maddi yeterliliği olsa bile henüz öğrenci olmaktan kaynaklanan başka sıkıntıları söz konusudur. Pek çok üniversite öğrencisi, maddi açıdan sıkıntısı olmasa bile, evlenmek için okuduğu bölümü bitirmeyi beklemektedir ki, kimse bunun için onları suçlayamaz. Fakat öte yandan az sayıda olsa da, üniversite okurken evlenen çiftler de vardır ki, bunlar arasında mutlu ve sağlıklı evlilik gerçekleştirenler de bulunmaktadır. Fakat yine de evliliğin kişinin kendisini hazır hissetmesiyle ilgili bir mesele olduğunu her zaman göz önünde bulundurmalısın.

  Peygamberimizin gençlere yaptığı ikinci tavsiyeyi merak ediyorsan, hemen söyleyeyim: oruç tutmalarını tavsiye ediyor. Bunun ne kadar yerinde bir tavsiye olduğunu anlamak için nefsin heva ve isteklerinin ancak dolu bir mideyle şiddetlendiğini bilmek yeterlidir. Mide dolduğu zaman, nefis şaha kalkmış at gibi şahlanır. Başta cinsel arzular olmak üzere, gemlerini kırıp atmak isterler. O yüzden, oruç tutmasan bile yeme rejimine çok dikkat etmen gerektiğini söyleyebilirim.

  Bu sorununu aşmak istiyorsan, bilmen gereken bir şey daha var, o da şu: Manevi hayatımızın merkezi olan kalp, hiçbir zaman boş bırakmaya gelmez. Tabiat boşluk kabul etmediği gibi, kalp de eğer boş kalırsa nefsin arzularının kuşatması altında kalır ve o arzular tarafından işgale uğrar. Bu kuşatma ve işgalden kalbi korumanın tek yolu, kalbi başka şeylerle meşgul etmektir.

  Kalbi nelerle meşgul edebilirsin ve etmelisin?

  Bir üniversite genci olarak iş hayatına başladığında belki fırsat bulamayacağın sportif aktivitelere bu dönemde daha çok zaman ayırabilirsin. Ayrıca yetenekli olduğun bir alanı tespit edip o alanda yoğunlaşarak ve derslerine çalışarak kendini kanıtlama yolunu seçebilirsin.

  Bunların dışında asıl, ibadet ve sohbetlerle kalbine iman hakikatlerinin zevkini yerleştirmeye çalışmalısın. Çünkü kalb imanla dolu olursa, hem nefsin düşük arzu ve isteklerine mukavemet gösterebilir, hem de bundan ilahi bir zevk duyabilir.

  Ayrıca son olarak ailesi ve arkadaşlarıyla iletişimi zayıf olan, akrabalarıyla pek görüşmeyen gençlerin, özgüven duyguları zayıf olacağı için, kendisini sevilmeyen, değersiz ve işe yaramaz hissetmesi çok daha olağandır. Buradan doğan sıkıntı, senin durumundaki gençleri cinsel istekleri meşru olmayan yollardan tatmin etmeye yönlendirebilir. O bakımdan, ailenle, akrabalarınla ve arkadaşlarınla düzenli olarak görüşmeyi ve üzerindeki negatif elektrikleri atmayı ihmal etme.

  Son olarak, gözlerini olabildiğince harama bakmaktan korumaya gayret etmen gerekiyor. Bunun ölçüsü ise, bir baktığına dikkatle bir daha bakmamaktır.

  Fazla madde saydığımı düşünebilirsin. Ama her genç gibi senin de bütün bunları gerçekleştirebilecek bir potansiyele sahip olduğuna inanıyorum. Çünkü Allah hiç kimseye taşıyabileceğinden fazlasını yüklemediği gibi, siz gençlere de yüklemez. Yeter ki, kalbinizi iyi dinleyin. O size hakiki ihtiyaçlarını söyleyecektir.
  Gülüşü Yaralı:
  Soru: Sevdiğim kız örtünmek istemiyor!


  “Ben üniversite son sınıf öğrencisiyim. Hocam, benim hayatî önemde bir sorunum var. Önce Allah’ın yardımına sonra sizin değerli görüşlerinize ihtiyacım var. Hocam benim iki seneye yakın süredir ciddi manada sonu evliliğe gidecek bir ilişkim var. İkimiz ayrı yerlerde yaşıyoruz. Onun ailesi astsubay emeklisi, inançlı, cami cemaatine sadık, özünde sağlam bir baba; hemşire emeklisi ‘bilinçsiz’ namazını kılan fakat açık bir anne.

  Bizimkine gelince: Ailenin tek çocuğu yani her şeyleriyim. Sevdiğim kız, kalbi iman ve inançla dolu, namazını kılan biri. Hiç düşünmeden, “gözüm arkada kalmayacak” diyebileceğim biri. Şu ana kadar başı açık bir kızın böylesine inançlı olabileceğini düşünmemiştim.

  Aramız bayağı uzak olduğu için birbirimizi çok seyrek görmemize rağmen bugüne kadar devam eden sağlam bir ilişkimiz var. Hocam, benim asıl derdim şu: Çok sevdiğim ve evlenmeyi düşündüğüm bu kız iki defa örtülü giyinmeye teşebbüs etti. Bu kadar inançlı ve ibadetlerine bu kadar düşkün olduğu halde bir türlü alışamadığını, örtülü şeyler giydiğinde içinin daraldığını söyleyerek vazgeçti. Sanırım bunda ailesinin de rolü var.

  Sayın hocam, aramızda anlaşamadığımız tek nokta bu. Yani onun açık giyinmesi beni çok üzüyor ve çok düşündürüyor. Hocam, bu kızı çok seviyorum, onun da beni sevdiğini biliyorum; ama örtülü giyinme konusunda tıkanıp kalıyoruz. Bana yardımcı olursanız sevinirim.”  Cevap: Kendini Onun Yerine Koy!


  SEVDİĞİN KIZ, anlaşıldığı kadarıyla, bu güne kadar inançlı bir ailede, fakat tesettürden uzak bir çevrede büyümüş. Ailenin ve çevrenin kişilik üzerinde büyük etkisi vardır. Asker kızı olmasını da buna eklersek, daha gerçekçi bir değerlendirme yapmamız mümkün olur.

  Bu yaşa kadar tesettürden uzak büyümüş bir kızın birden bire tesettüre girmesi, bunu nefsine kabul ettirmesi çok zordur. İki defa niyet etmiş ama başaramamış. Kapalı elbisenin içinde sıkılmasının arkasında iki sebep görünüyor. Birincisi, çocukluğundan beri alışık olmaması. İkincisi, ailenin ve çevrenin gösterdiği tepki ve dışlama. Bence ikinci sebep daha ağır basıyor.


  Bence onu tesettüre girmeye zorlamakla haksızlık ediyorsun. Anlaşıldığı kadarıyla o zaten kendi içinde bir mücadele yaşıyor. İki kere denemesi bunu gösteriyor. Onun kendi içinde yaşadığı bu mücadeleye önce saygı duymalı, ondan sonra belki senin buna nasıl olumlu bir katkı yapabileceğini düşünmelisin. Yoksa, “Beni seviyorsa ve imanlı biri ise kapanması gerekir,” mantığı, sevdiğin kızın içinde yaşadığı şartları pek dikkate almıyor. Sen ondan kendisi değil, başka biri olmasını istiyorsun şu anda. Ve bunu hemen istiyorsun. Kişi kendisi istemedikçe, aklı ve ruhu tatmin olmadıkça, başka biri olamaz. Aklı, duyguları ve ruhu tatmin olmadığı halde, sadece seni kaybetmemek için tesettüre girse, bu iki yüzlülük olur. İki yüzlü, kişiliksiz biri ile hayatını birleştirmek ister misin? Dürüst ve şerefli bir kız olduğu için seni kaybetme pahasına iki yüzlülüğe razı olmuyor, yalana tenezzül etmiyor, duygularını açıkça ifade ediyor.


  GÜZEL KARDEŞİM, empati yap, yani kendini o kızcağızın yerine koy, bir yanda sana olan sevgisi, diğer yanda sevdiği insanın isteğini yerine getirememe ezikliği.

  Birbirinizi seviyorsunuz, ama beklentileriniz farklı. O senden kendisini bu haliyle kabullenmeni istiyor, sen de tesettüre girmesini istiyorsun. Bir taraf diğerinin isteğini gönül rızası ile yerine getirmediği sürece bu beraberlik mutluluk getirmez. Şu anda içinde bulunduğu çevre, örtülü giyinmesi için müsait değil. Bunu anlaman gerekiyor. Ama onunla bu konuyu biraz daha detaylı konuşabilirsin. Tesettür hakkında ne düşünüyor? İleride tesettüre girmeyi düşünür mü? Bu sorulara verdiği cevaplar senin evlilik hakkında karar vermeni kolaylaştırabilir.  AYRICA şunu da hesaba katmalısın. Evlendiğiniz zaman yeni bir çevre ile, yani senin çevrenle tanışacak. Örtülü giyinmeyi kendilerine yakıştıran, şık giyimli, bilgili, genç kızlarla ve bayanlarla tanışabilir. Kendisini örtülü giyinmeye zorlamayacak kadar kibar insanlar olduklarını, açık olmasına rağmen kendisine iyi davrandıklarını görüp içi onlara ısınabilir. Ziyaretler, çay sohbetleri, bayanlar arası günler derken yeni arkadaşlar edinir, kalbi örtülü giyenen bayanlara karşı yumuşamaya ve açıklığı onu rahatsız etmeye başlayabilir. Zaten inançlı biri olduğu için hem Allah’ı hem de seni memnun etmek ve yeni arkadaş çevresi tarafından saygı görmek için kendi rızasıyla, içinden gelerek örtülü giyinecektir. Bu çizdiğim senaryonun birçok örneğini biliyor ve duyuyoruz.

  Ancak bütün bunlar, insan tabiatının gereği, bir zorlama olmadığı takdirde zamanla gerçekleşmesini umduğumuz şeylerdir

   Forum Saati Salı Ocak 15, 2019 9:57 pm